| Manufacturer Part Number: | RMCF1210JT620K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 620K OHM 5% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210JT620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210JT620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210JT620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210JT620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210JT620K is new and unused, you can buy RMCF1210JT620K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210JT620K.
| VJ0603D5R6BXCAC | 5.6pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D5R6BXCAC.pdf | |
| IMC1812ER8R2J | 8.2µH Unshielded Wirewound Inductor 270mA 1.4 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | IMC1812ER8R2J.pdf | |
| AP4313UKTR-G1 | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | AP4313UKTR-G1.pdf | |
| MCP1804T-2502I/DB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 100mA SOT-223-3 | MCP1804T-2502I/DB.pdf | |
| VE-221-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-221-IY-B1.pdf | |
| ERA-2ARB682X | RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2ARB682X.pdf | |
| CA3100E24-5SB | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3100E24-5SB.pdf | |
| AIB30-40-5PC | GT 5C 5#0 PIN RECP WALL | AIB30-40-5PC.pdf | |
| CIR01F-14S-1P | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CIR01F-14S-1P.pdf | |
| 5520242-3 | Jack Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) 90° Angle (Right) Unshielded Cat3 | 5520242-3.pdf | |
| 10-BPF-006-5-A | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 10-BPF-006-5-A.pdf | |
| 1827635 | 2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1827635.pdf |