| Manufacturer Part Number: | RMCF1210JT430K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 430K OHM 5% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210JT430K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210JT430K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 430k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210JT430K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210JT430K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210JT430K is new and unused, you can buy RMCF1210JT430K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210JT430K.
| CKCL22X5R0J225M085AK | 2.2µF Isolated Capacitor 2 Array 6.3V X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CKCL22X5R0J225M085AK.pdf | |
| FFVI6J2756KJE | 275µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 3.327" Dia (84.50mm) | FFVI6J2756KJE.pdf | |
| 5536507-4 | CONN RECEPT RT/A 2MM 192POS 30AU | 5536507-4.pdf | |
| GEM18DTBT | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | GEM18DTBT.pdf | |
| HSC18DRYH-S734 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | HSC18DRYH-S734.pdf | |
| FGP50C-E3/73 | Diode Standard 150V 5A Through Hole GP20 | FGP50C-E3/73.pdf | |
| TS556CD | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) IC 2.7MHz 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TS556CD.pdf | |
| ADS5474HFG/EM | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined | ADS5474HFG/EM.pdf | |
| MI-J7R-MA-F1 | DC/DC CONVERTER 7.5V 10W | MI-J7R-MA-F1.pdf | |
| GTCL030CF14S-1S-025-B30 | GT 3C 3#16S SKT RECP BOX RM | GTCL030CF14S-1S-025-B30.pdf | |
| MS3106B28-11PZ | AB 22C 8#16,4#12 PIN PLUG | MS3106B28-11PZ.pdf | |
| DF22-1RS/P-7.92 | CONN RETAINER 1POS 7.92MM | DF22-1RS/P-7.92.pdf | |
| 480-10-240-00-001000 | 40 Position Header Connector Solder Cup Gold | 480-10-240-00-001000.pdf | |
| RT1206WRB07118KL | RES SMD 118K OHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRB07118KL.pdf |