| Manufacturer Part Number: | RMCF1210JT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210JT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210JT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210JT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210JT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210JT360K is new and unused, you can buy RMCF1210JT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210JT360K.
| GNM214R71C223MA01D | 0.022µF Isolated Capacitor 4 Array 16V X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GNM214R71C223MA01D.pdf | |
| 0739433200 | HDM BP CLOSED END OPT ST 30 SAU | 0739433200.pdf | |
| IR21591 | IC BALLAST CONTROL DIM 16-DIP | IR21591.pdf | |
| VTM48EF096M025A00 | CONVERT DC/DC VTM 9.6V 25A SMD | VTM48EF096M025A00.pdf | |
| VE-2N2-EU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-2N2-EU-F2.pdf | |
| KTPS18-09022MP-VI-P1 | 9V 18W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade Input | KTPS18-09022MP-VI-P1.pdf | |
| CA3106F20-18PBF80 | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106F20-18PBF80.pdf | |
| 0015910260 | 26 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0015910260.pdf | |
| 510-87-085-11-041101 | CONN SOCKET PGA 85POS GOLD | 510-87-085-11-041101.pdf | |
| 0380090074 | STRIP MARKER 13 Y | 0380090074.pdf | |
| HA17015000J0G | 17 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | HA17015000J0G.pdf | |
| MCU08050D3902BP100 | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D3902BP100.pdf | |
| RCP0505W300RGS2 | RES SMD 300 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505W300RGS2.pdf |