| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT976K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 976K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT976K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT976K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 976k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT976K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT976K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT976K is new and unused, you can buy RMCF1210FT976K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT976K.
| PHE820EF7100MR06L2 | 1µF Film Capacitor 300V Polyester, Metallized Radial 1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm) | PHE820EF7100MR06L2.pdf | |
| RCM28DRTH-S13 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | RCM28DRTH-S13.pdf | |
| KC2016K1.84320C1GE00 | 1.8432MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V, 2.5V, 3.3V 3.5mA Standby (Power Down) | KC2016K1.84320C1GE00.pdf | |
| 55082713400 | 270nH Unshielded Wirewound Inductor 180mA 1 Ohm Max 0805 (2012 Metric) | 55082713400.pdf | |
| AD7835APZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 4 44-PLCC (16.59x16.59) | AD7835APZ.pdf | |
| ST62T25CB6 | ST6 ST6 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 4KB (4K x 8) OTP | ST62T25CB6.pdf | |
| VI-J4L-EW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-J4L-EW-F1.pdf | |
| RER45F9R76RC02 | RES CHAS MNT 9.76 OHM 1% 10W | RER45F9R76RC02.pdf | |
| 0803447 | ZACK MARKER STRIP UNLABLED | 0803447.pdf | |
| 1734280000 | 8 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1734280000.pdf | |
| TNPW120611K5BEEN | RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120611K5BEEN.pdf | |
| CRCW0805330RJNTA | RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW0805330RJNTA.pdf |