| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT511K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT511K is new and unused, you can buy RMCF1210FT511K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT511K.
| UKT1H221MPD1TD | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1H221MPD1TD.pdf | |
| C315C821J1G5TA | 820pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | C315C821J1G5TA.pdf | |
| TM3D107K010HBA | 100µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 600 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TM3D107K010HBA.pdf | |
| HCC26DRXI-S734 | CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD | HCC26DRXI-S734.pdf | |
| TB-37.500MDE-T | 37.5MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8V Enable/Disable | TB-37.500MDE-T.pdf | |
| MBRD630CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | MBRD630CTT4G.pdf | |
| VS-16EDH02HM3/I | DIODE GEN PURP 200V 16A TO263AC | VS-16EDH02HM3/I.pdf | |
| PM50RLA120 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 1200V 50A Module | PM50RLA120.pdf | |
| NCP1653AP | PFC IC Continuous Conduction (CCM) 60.3kHz ~ 73.7kHz 8-PDIP | NCP1653AP.pdf | |
| AS3721-CT-ES_EK_ST | AS3721 - Power Management, Special Purpose: Mobiles Evaluation Board | AS3721-CT-ES_EK_ST.pdf | |
| 10-101987-14Y | 14 PT 14 E/B B ASSY (025) | 10-101987-14Y.pdf | |
| T37035-21-0 | 21 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T37035-21-0.pdf | |
| 0552-1-15-01-11-27-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.015" ~ 0.020" (0.38mm ~ 0.51mm) No Tail Solder | 0552-1-15-01-11-27-10-0.pdf | |
| CRCW1218619RFKEK | RES SMD 619 OHM 1% 1W 1218 | CRCW1218619RFKEK.pdf |