| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT499K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT499K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT499K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT499K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT499K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT499K is new and unused, you can buy RMCF1210FT499K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT499K.
| CDR03BP681BJZPAT | 680pF 100V Ceramic Capacitor BP 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | CDR03BP681BJZPAT.pdf | |
| T835H-6I | TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB | T835H-6I.pdf | |
| P1171.223NLT | 22µH Shielded Wirewound Inductor 3A 45 mOhm Max Nonstandard | P1171.223NLT.pdf | |
| R5F571MGGDLJ#20 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 2.5MB (2.5M x 8) FLASH 100-TFLGA (7x7) | R5F571MGGDLJ#20.pdf | |
| LT1931IS5#TRMPBF | Cuk Switching Regulator IC Negative Adjustable -1.255V 1 Output 1A SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LT1931IS5#TRMPBF.pdf | |
| VI-B3P-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VI-B3P-IX-F4.pdf | |
| VE-26F-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VE-26F-IX-F1.pdf | |
| VI-JWT-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-JWT-MX-F4.pdf | |
| RER45F80R6RCSL | RES CHAS MNT 80.6 OHM 1% 10W | RER45F80R6RCSL.pdf | |
| CRGH0805J120K | RES SMD 120K OHM 5% 1/3W 0805 | CRGH0805J120K.pdf | |
| GTCL06CFZ14S-7S | GT 3C 3#16S SKT PLUG | GTCL06CFZ14S-7S.pdf | |
| DB5W5S543G30LF | 5 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DB5W5S543G30LF.pdf | |
| 1700011 | TERM BLK END COVER 2.5MM GREEN | 1700011.pdf | |
| VE21325100J0G | 21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | VE21325100J0G.pdf |