| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT392K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 392K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 392k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT392K is new and unused, you can buy RMCF1210FT392K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT392K.
| C0603C240J5GACTU | 24pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C240J5GACTU.pdf | |
| GRM1555C1H8R5DA01D | 8.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H8R5DA01D.pdf | |
| M39003/01-2694H | 0.22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2694H.pdf | |
| IEG6-35749-7-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEG6-35749-7-V.pdf | |
| CD214C-T6.0ALF | TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AB | CD214C-T6.0ALF.pdf | |
| 2SAR543DTL | TRANS PNP 50V 4A CPT3 | 2SAR543DTL.pdf | |
| XMLAWT-00-0000-000US40E8 | LED Lighting XLamp® XM-L White, Warm 2700K 2.9V 700mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLAWT-00-0000-000US40E8.pdf | |
| 2938837 | AC/DC CONVERTER 24V 96W | 2938837.pdf | |
| RE0201BRE0721KL | RES SMD 21K OHM 0.1% 1/20W 0201 | RE0201BRE0721KL.pdf | |
| PT06E-8-4P(011) | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT06E-8-4P(011).pdf | |
| TV06RQL-19-31PC-LC | TV 15C MIXED(QUAD) PIN RECP | TV06RQL-19-31PC-LC.pdf | |
| D38999/24MD35PD-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN | D38999/24MD35PD-LC.pdf | |
| 1-1546208-3 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1-1546208-3.pdf | |
| 1734656 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1734656.pdf |