| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT309K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT309K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT309K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 309k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT309K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT309K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT309K is new and unused, you can buy RMCF1206FT309K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT309K.
| MKP1839210635G | 1000pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) | MKP1839210635G.pdf | |
| 27ASL20CR5-2 | FUSE 27KV 20AMP ASL - 2 SHOT | 27ASL20CR5-2.pdf | |
| HBC22DRES-S13 | CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND | HBC22DRES-S13.pdf | |
| IRFR014PBF | MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK | IRFR014PBF.pdf | |
| ILC0805ER18NJ | 18nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 450 mOhm Max 0805 (2012 Metric) | ILC0805ER18NJ.pdf | |
| MAX164CCNG | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-PDIP | MAX164CCNG.pdf | |
| CNX718N20005T | LED Panel Indicator Red Clear 5V Round with Domed Top, 18.50mm Quick Connect - 0.187" (4.7mm) | CNX718N20005T.pdf | |
| REC3.5-1215DRW/R8/A | CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-15VOU | REC3.5-1215DRW/R8/A.pdf | |
| VI-JTH-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VI-JTH-EW-F2.pdf | |
| RC0201DR-07464RL | RES SMD 464 OHM 0.5% 1/20W 0201 | RC0201DR-07464RL.pdf | |
| JCB80DYFN | CONN CARDEDGE DL 160POS .050 SMD | JCB80DYFN.pdf | |
| 530778-1 | 30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 530778-1.pdf | |
| 222-3343-19-0602J | RECEPTACLE DIP SOCKET 22POS .4" | 222-3343-19-0602J.pdf | |
| CMF552K5500DHRE | RES 2.55K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF552K5500DHRE.pdf |