| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT274K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 274k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT274K is new and unused, you can buy RMCF1206FT274K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT274K.
| UHD1E471MPD6TD | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1E471MPD6TD.pdf | |
| RBM08DRTH | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | RBM08DRTH.pdf | |
| PI6C48535-01LE | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 500MHz 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | PI6C48535-01LE.pdf | |
| ERJ-6GEYJ114V | RES SMD 110K OHM 5% 1/8W 0805 | ERJ-6GEYJ114V.pdf | |
| BACC45FT12C12S9 | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FT12C12S9.pdf | |
| DTS26W25-20BE | 30 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26W25-20BE.pdf | |
| 61082-041409LF | 40 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 61082-041409LF.pdf | |
| 3208786 | Terminal Block Connector 3 Position Feed Through Green, Yellow 4-20 AWG | 3208786.pdf | |
| KH04155000J0G | 4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole | KH04155000J0G.pdf | |
| LR0204F160K | RES 160K OHM 1/4W 1% AXIAL | LR0204F160K.pdf | |
| PNP400JR-73-33R | RES 33 OHM 4W 5% AXIAL | PNP400JR-73-33R.pdf |