| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT270K is new and unused, you can buy RMCF1206FT270K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT270K.
| ECW-F4683HL | 0.068µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm) | ECW-F4683HL.pdf | |
| 1N5377CE3/TR12 | Zener Diode 91V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5377CE3/TR12.pdf | |
| MB90922NCSPMC-GS-189E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90920 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) Mask ROM 120-LQFP (16x16) | MB90922NCSPMC-GS-189E1.pdf | |
| MAX3237EAI | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | MAX3237EAI.pdf | |
| MT29F128G08CBCCBH6-6ITR:C TR | IC FLASH 128GB VBGA | MT29F128G08CBCCBH6-6ITR:C TR.pdf | |
| ADM6320CY29ARJ-RL7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | ADM6320CY29ARJ-RL7.pdf | |
| VI-JTY-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VI-JTY-CW-F3.pdf | |
| VI-B03-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-B03-IX-F4.pdf | |
| RCL1225100RFKEG | RES SMD 100 OHM 2W 2512 WIDE | RCL1225100RFKEG.pdf | |
| 97-3106B20-15P | AB 7C 7#12 PIN PLUG | 97-3106B20-15P.pdf | |
| CA3102R18-11PYB | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3102R18-11PYB.pdf | |
| 929710-03-20 | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 929710-03-20.pdf | |
| H81K05BCA | RES 1.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H81K05BCA.pdf |