| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT243K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 243K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT243K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT243K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 243k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT243K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT243K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT243K is new and unused, you can buy RMCF1206FT243K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT243K.
| MVH63VC221MK16TR | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | MVH63VC221MK16TR.pdf | |
| VJ0402D1R8CLCAJ | 1.8pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D1R8CLCAJ.pdf | |
| ASTMHTFL-50.000MHZ-ZJ-E | 50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTFL-50.000MHZ-ZJ-E.pdf | |
| MBRF120100R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 60A Chassis Mount TO-244AB | MBRF120100R.pdf | |
| CZRA4746-HF | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4746-HF.pdf | |
| 5022-112J | 1.1µH Unshielded Inductor 930mA 420 mOhm Max Nonstandard | 5022-112J.pdf | |
| DS2775G+T&R | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 14-TDFN-EP (3x5) | DS2775G+T&R.pdf | |
| LT3061IDCB#TRMPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 19 V 100mA 8-DFN (2x3) | LT3061IDCB#TRMPBF.pdf | |
| VI-J4R-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-J4R-MX-F3.pdf | |
| CRCW06031M02FKEA | RES SMD 1.02M OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06031M02FKEA.pdf | |
| 0713085682 | 82 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 0713085682.pdf | |
| 36-6554-10 | CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN | 36-6554-10.pdf | |
| AA1210JR-07430KL | RES SMD 430K OHM 5% 1/2W 1210 | AA1210JR-07430KL.pdf |