| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT232K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 232K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT232K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT232K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 232k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT232K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT232K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT232K is new and unused, you can buy RMCF1206FT232K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT232K.
| EKXJ451ELL120MJ20S | 12µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXJ451ELL120MJ20S.pdf | |
| CL32B226KAJNNNE | 22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32B226KAJNNNE.pdf | |
| PM0805G-330J | 33µH Shielded Multilayer Inductor 5mA 1.25 Ohm Max 0805 (2012 Metric) | PM0805G-330J.pdf | |
| ADV7123JSTZ330 | 10 Bit Digital to Analog Converter 3 48-LQFP (7x7) | ADV7123JSTZ330.pdf | |
| TMS320F28016PZA | C28x C2000™ C28x Fixed-Point Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 32KB (16K x 16) FLASH 100-LQFP (14x14) | TMS320F28016PZA.pdf | |
| PIC16HV785-E/P | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16HV785-E/P.pdf | |
| SIP21106DR-33-E3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA SC-70-5 | SIP21106DR-33-E3.pdf | |
| VE-BWK-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VE-BWK-MV-B1.pdf | |
| SP00SE-12-8S(SR) | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | SP00SE-12-8S(SR).pdf | |
| 0877593414 | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 0877593414.pdf | |
| CRCW201029R4FKEFHP | RES SMD 29.4 OHM 1% 1W 2010 | CRCW201029R4FKEFHP.pdf | |
| CMF55141K10DHEK | RES 141.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF55141K10DHEK.pdf |