| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT205K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT205K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT205K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT205K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT205K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT205K is new and unused, you can buy RMCF1206FT205K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT205K.
| MALREKA00DE347HG0K | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 340 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00DE347HG0K.pdf | |
| KY25VB102M10X30LL | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | KY25VB102M10X30LL.pdf | |
| 345-036-527-204 | CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN | 345-036-527-204.pdf | |
| GCC22DRTF-S13 | CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND | GCC22DRTF-S13.pdf | |
| SN74BCT8374ANT | IC SCAN TEST DEVICE W/FF 24-DIP | SN74BCT8374ANT.pdf | |
| 1655L033 | 10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE | 1655L033.pdf | |
| HSC50DREI | CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET | HSC50DREI.pdf | |
| 91-194028-84S | Circular Connector | 91-194028-84S.pdf | |
| A8504952140A | Black Connector Cable Clamp 2 1/2-16 UN 40 | A8504952140A.pdf | |
| TV06RW-25-43S-LC | TV 43C 23#20 20#16 SKT PLUG | TV06RW-25-43S-LC.pdf | |
| 3565-2002 | 50 Position Receptacle Connector Panel Mount IDC | 3565-2002.pdf | |
| 0395930611 | 11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 0395930611.pdf | |
| 179462-3 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-20 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 179462-3.pdf | |
| CRCW02015K10JNED | RES SMD 5.1K OHM 5% 1/20W 0201 | CRCW02015K10JNED.pdf | |
| OD184JE | RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL | OD184JE.pdf |