| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT150K is new and unused, you can buy RMCF1206FT150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT150K.
| UPV1E330MFD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1E330MFD.pdf | |
| VJ1808A680KBEAT4X | 68pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm) | VJ1808A680KBEAT4X.pdf | |
| MKT1822333635 | 0.033µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) | MKT1822333635.pdf | |
| BFC236852222 | 2200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC236852222.pdf | |
| SIT1602ACF23-33E-4.000000D | Oscillator | SIT1602ACF23-33E-4.000000D.pdf | |
| FVXO-HC73BR-124 | 124MHz HCMOS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FVXO-HC73BR-124.pdf | |
| VI-23B-MX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-23B-MX-F3.pdf | |
| RC0603FR-07649RL | RES SMD 649 OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-07649RL.pdf | |
| FRCIR030-28-21P-F80-T103 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | FRCIR030-28-21P-F80-T103.pdf | |
| FFA.1S.303.CLAC66 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold | FFA.1S.303.CLAC66.pdf | |
| CN1021A16G10PN-240 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CN1021A16G10PN-240.pdf | |
| CTV06RQW-25-17PA-LC | TV 42C 36#22D 6#8(QUAD) PIN RE | CTV06RQW-25-17PA-LC.pdf | |
| 14111213001000 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.100" (2.54mm) Vertical Surface Mount | 14111213001000.pdf |