| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT133K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 133K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT133K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT133K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 133k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT133K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT133K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT133K is new and unused, you can buy RMCF1206FT133K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT133K.
| 170M3222 | FUSE SQ 550A 700VAC RECTANGULAR | 170M3222.pdf | |
| ASG2-P-X-A-500.000MHZ | 500MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 65mA Enable/Disable | ASG2-P-X-A-500.000MHZ.pdf | |
| 511HCB-BAAG | 125MHz ~ 169.999MHz HCSL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 44mA Enable/Disable | 511HCB-BAAG.pdf | |
| CD74HC366E | Buffer, Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-PDIP | CD74HC366E.pdf | |
| SY10EP52VZG | IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC | SY10EP52VZG.pdf | |
| VE-24Y-MV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VE-24Y-MV-B1.pdf | |
| AF0603FR-074K75L | RES SMD 4.75K OHM 1% 1/10W 0603 | AF0603FR-074K75L.pdf | |
| 2M801-008-26NF9-210SA | M801 10C 10#20HD SKT PLUG THRD | 2M801-008-26NF9-210SA.pdf | |
| TVPS00RF-13-35PA-LC | TV 22C 22#22D PIN RECP | TVPS00RF-13-35PA-LC.pdf | |
| TVS06RK-15-15JB-LC | TV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG | TVS06RK-15-15JB-LC.pdf | |
| CIRHSE06T40A35SCNF80M32V0 | 35 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Coupling Nut, Shielded | CIRHSE06T40A35SCNF80M32V0.pdf | |
| RT2512FKE074K3L | RES SMD 4.3K OHM 1% 3/4W 2512 | RT2512FKE074K3L.pdf | |
| PLT0805Z1402LBTS | RES SMD 14K OHM 0.01% 1/4W 0805 | PLT0805Z1402LBTS.pdf | |
| CFR-25JB-52-120R | RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL | CFR-25JB-52-120R.pdf |