| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG909K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 909K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG909K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG909K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 909k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG909K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG909K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG909K is new and unused, you can buy RMCF1206FG909K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG909K.
| B82793C2473N201 | 47µH @ 100kHz 4 Line Common Mode Choke Surface Mount 150mA DCR 150 mOhm (Typ) | B82793C2473N201.pdf | |
| ADSP-TS101SAB2Z000 | IC DSP FLOAT/FIXED 250MHZ 484BGA | ADSP-TS101SAB2Z000.pdf | |
| R5F2L368MNFP#V0 | R8C R8C/Lx/36M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F2L368MNFP#V0.pdf | |
| PI90LV022L | Buffer, Multiplexer 1 x 2:2 Channel 650Mbps 16-TSSOP | PI90LV022L.pdf | |
| VI-B5N-IU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VI-B5N-IU-F1.pdf | |
| ERA-8AEB6491V | RES SMD 6.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 | ERA-8AEB6491V.pdf | |
| HMC18DTEF | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | HMC18DTEF.pdf | |
| AIT2-16S-1PS-025 | ER 7C 7#16S PIN RECP | AIT2-16S-1PS-025.pdf | |
| DCMN37PNK127 | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DCMN37PNK127.pdf | |
| 182-025-212-431 | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 182-025-212-431.pdf | |
| 830-10-014-30-001101 | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 830-10-014-30-001101.pdf | |
| LCCX250-38D-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 250 MCM (kcmil) 3/8 Stud | LCCX250-38D-X.pdf | |
| SFR16S0004992FA500 | RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR16S0004992FA500.pdf |