| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG825K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG825K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG825K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 825k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG825K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG825K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG825K is new and unused, you can buy RMCF1206FG825K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG825K.
| GEM10DTBN-S273 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GEM10DTBN-S273.pdf | |
| ABM8G-27.000MHZ-4Y-T3 | 27MHz ±30ppm Crystal 10pF 60 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM8G-27.000MHZ-4Y-T3.pdf | |
| PMEG45T15EPDAZ | Diode Schottky 45V 15A Surface Mount CFP15 | PMEG45T15EPDAZ.pdf | |
| MAX31953AUM+T | 200kHz Serializer 8 Input 1 Output 48-TSSOP | MAX31953AUM+T.pdf | |
| PML-24V150W1AH | AC/DC CONVERTER 24V 150W | PML-24V150W1AH.pdf | |
| ABC35DTKT-S288 | CONN EDGECARD 70POS .100" | ABC35DTKT-S288.pdf | |
| DTS20F17-26PN | 26 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS20F17-26PN.pdf | |
| CTV06RW-15-55P | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CTV06RW-15-55P.pdf | |
| CTV07RF-15-55PD-P3AD | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTV07RF-15-55PD-P3AD.pdf | |
| 0906-8-15-20-76-14-11-0 | CONN PIN SPRING LOADED PCB GOLD | 0906-8-15-20-76-14-11-0.pdf | |
| 66506-002LF | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 66506-002LF.pdf | |
| 0398800304 | 4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 0398800304.pdf |