| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 681k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG681K is new and unused, you can buy RMCF1206FG681K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG681K.
| P6KE7.5AHE3/73 | TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AC | P6KE7.5AHE3/73.pdf | |
| MASMLJ70CA | TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB | MASMLJ70CA.pdf | |
| 1N4745CPE3/TR8 | Zener Diode 16V 1W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4745CPE3/TR8.pdf | |
| GLN2R0KAT1A | 2µH Unshielded Wirewound Inductor 494mA 650 mOhm Nonstandard | GLN2R0KAT1A.pdf | |
| MCIMX6Q7CVT08AD | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6Q 4 Core, 32-Bit 800MHz 624-FCBGA (21x21) | MCIMX6Q7CVT08AD.pdf | |
| 89HPES8T5AZBBCI8 | Switch Interfacing Interface 196-CABGA (15x15) | 89HPES8T5AZBBCI8.pdf | |
| FT531EA | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V SOT-23-5 | FT531EA.pdf | |
| C4SMF-BJF-CR14Q3T2 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.4V Radial | C4SMF-BJF-CR14Q3T2.pdf | |
| XHP50A-01-0000-0D0UF440G | LED Lighting Xlamp® XHP50 White, Neutral 4000K 3-Step MacAdam Ellipse 12V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP50A-01-0000-0D0UF440G.pdf | |
| VE-25W-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-25W-IY-B1.pdf | |
| CTVPS00RF-9-35JE-LC | CTV 6C 6#22D SKT RECP | CTVPS00RF-9-35JE-LC.pdf | |
| 122543 | TNC Connector Jack, Female Socket Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Crimp | 122543.pdf | |
| TNPW120663R4BETA | RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120663R4BETA.pdf | |
| CRCW06036K65FKEAHP | RES SMD 6.65K OHM 1% 1/4W 0603 | CRCW06036K65FKEAHP.pdf | |
| CMF5523K200BEEB70 | RES 23.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL | CMF5523K200BEEB70.pdf |