| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG499K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG499K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG499K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 499k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG499K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG499K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG499K is new and unused, you can buy RMCF1206FG499K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG499K.
| M39003/01-6057 | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-6057.pdf | |
| 501AAG-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501AAG-ABAF.pdf | |
| PDTA143ZU,115 | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 | PDTA143ZU,115.pdf | |
| MIC4420ZM-TR | IC DRIVER MOSFET 6A LS 8-SOIC | MIC4420ZM-TR.pdf | |
| ERA-6AED2370V | RES SMD 237 OHM 0.5% 1/8W 0805 | ERA-6AED2370V.pdf | |
| CRGH1206F73K2 | RES SMD 73.2K OHM 1% 1/2W 1206 | CRGH1206F73K2.pdf | |
| RSA28DTKN-S288 | CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND | RSA28DTKN-S288.pdf | |
| GTS030F20-7P | GT 8C 8#16 PIN RECP WALL | GTS030F20-7P.pdf | |
| CN0966B18S14S8-040 | 26500 14C 14#16 S PLUG SS LC | CN0966B18S14S8-040.pdf | |
| PBC27DAAN | 54 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC27DAAN.pdf | |
| SFM-110-02-S-D-A | 20 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | SFM-110-02-S-D-A.pdf | |
| 1911060000 | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1911060000.pdf | |
| RT1210BRD073K57L | RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/4W 1210 | RT1210BRD073K57L.pdf |