| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG422K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG422K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG422K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 422k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG422K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG422K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG422K is new and unused, you can buy RMCF1206FG422K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG422K.
| CBR04C908C5GAC | 0.90pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CBR04C908C5GAC.pdf | |
| MUR110G | DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL | MUR110G.pdf | |
| SCIF-9910-272 | 2700pF Feed Through Capacitor 100V 5A 10 mOhm Axial, Press Fit | SCIF-9910-272.pdf | |
| SN74ABT18245ADLR | IC SCAN-TEST-DEV/TXRX 56-SSOP | SN74ABT18245ADLR.pdf | |
| LT4256-1CS8#PBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | LT4256-1CS8#PBF.pdf | |
| LXK7-PW40-0008 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module LUXEON K White, Neutral Round | LXK7-PW40-0008.pdf | |
| MI-J5R-IY-F3 | CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W | MI-J5R-IY-F3.pdf | |
| TXS2SL-L2-12V | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | TXS2SL-L2-12V.pdf | |
| AA0201FR-073K74L | RES SMD 3.74K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-073K74L.pdf | |
| RBB110DHFR | CONN EDGE DUAL .050 SMD 220 POS | RBB110DHFR.pdf | |
| 956206-2000-AR-TP | 6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 956206-2000-AR-TP.pdf | |
| CRCW04025R60FNED | RES SMD 5.6 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04025R60FNED.pdf | |
| 766163510GPTR7 | RES ARRAY 8 RES 51 OHM 16SOIC | 766163510GPTR7.pdf | |
| MFR-25FRF52-475K | RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-475K.pdf |