| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG316K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG316K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG316K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 316k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG316K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG316K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG316K is new and unused, you can buy RMCF1206FG316K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG316K.
| GNV8R050 | 0.8 ~ 8pF Trimmer Capacitor 500V Top Adjustment Surface Mount Round - 0.158" Dia (4.01mm) | GNV8R050.pdf | |
| MQ 375TR | FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC | MQ 375TR.pdf | |
| EEM11DSXN | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | EEM11DSXN.pdf | |
| MAX186CEAP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-SSOP | MAX186CEAP+.pdf | |
| DSPIC33EP32MC202-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 32KB (10.7K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33EP32MC202-I/MM.pdf | |
| ALD1724PAL | IC OP AMP EPAD 8DIP | ALD1724PAL.pdf | |
| V375C5T100BN | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | V375C5T100BN.pdf | |
| VE-2N1-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VE-2N1-EW-F2.pdf | |
| AA0603FR-07511KL | RES SMD 511K OHM 1% 1/10W 0603 | AA0603FR-07511KL.pdf | |
| MS3102E36-13P | 17 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3102E36-13P.pdf | |
| CTV07RF-25-187PB-LC | HD 38999 187C 187#23 PIN RECP | CTV07RF-25-187PB-LC.pdf | |
| WP3-S024VAE-R300 | 24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | WP3-S024VAE-R300.pdf | |
| 0879371602 | 16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 0879371602.pdf | |
| YC324-FK-0771K5L | RES ARRAY 4 RES 71.5K OHM 2012 | YC324-FK-0771K5L.pdf |