| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG182K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG182K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG182K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 182k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG182K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG182K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG182K is new and unused, you can buy RMCF1206FG182K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG182K.
| C0603C390J5GACTU | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C390J5GACTU.pdf | |
| T491T685M010AT | 6.8µF Molded Tantalum Capacitors 10V 1411 (3528 Metric) 5 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T491T685M010AT.pdf | |
| EBC24MMRN | CONN EDGECARD 48POS .100" | EBC24MMRN.pdf | |
| ECC35DKNS | CONN EDGECARD 70POS .100" | ECC35DKNS.pdf | |
| ISL32432EIUZ-T7A | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | ISL32432EIUZ-T7A.pdf | |
| TPS54426PWP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.76V 1 Output 4A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | TPS54426PWP.pdf | |
| SI-8008HD | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 5.5A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | SI-8008HD.pdf | |
| SI-B8V171550WW | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module LT-M552C White, Warm Linear Light Strip | SI-B8V171550WW.pdf | |
| V24B48C150BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | V24B48C150BL3.pdf | |
| KJB7T11F35HD | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T11F35HD.pdf | |
| GCLP09M09F | Adapter Connector D-Sub, 9 Pin Female To D-Sub, 9 Pin Male Free Hanging (In-Line) | GCLP09M09F.pdf | |
| 1802450000 | 3+Ground Cable and Panel Connector Assembly Top-Hood, Side-Base Sz1 M20 Screw | 1802450000.pdf | |
| 1744426-8 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Tin | 1744426-8.pdf | |
| 0513820201 | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.079" (2.00mm) | 0513820201.pdf | |
| 638016-1 | 16 POS RADIO PLUG ASSY | 638016-1.pdf |