| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG165K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 165K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG165K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG165K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 165k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG165K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG165K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG165K is new and unused, you can buy RMCF1206FG165K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG165K.
| GRM155R6YA474ME01D | 0.47µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R6YA474ME01D.pdf | |
| 08055J150GAWTR | 15pF Thin Film Capacitor 50V 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm) | 08055J150GAWTR.pdf | |
| 51915-413LF | PWRBLADE RA REC | 51915-413LF.pdf | |
| 51939-101 | R/A HDR POWERBLADE | 51939-101.pdf | |
| AD569KPZ | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 28-PLCC (11.51x11.51) | AD569KPZ.pdf | |
| CBTS3257DS,118 | Multiplexer/Demultiplexer 4 x 2:1 16-SSOP | CBTS3257DS,118.pdf | |
| AT49BV1614A-12TI | IC FLASH 16MBIT 120NS 48TSOP | AT49BV1614A-12TI.pdf | |
| MP6-2V-1L-1L-4LE-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-2V-1L-1L-4LE-00.pdf | |
| LY2I4-AC220/240 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable | LY2I4-AC220/240.pdf | |
| D38999/24FG41BB | 41 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FG41BB.pdf | |
| 68730-236HLF | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68730-236HLF.pdf | |
| PLK3-WH | 3 Circuit 0.390" (9.91mm) Barrier Block Connector, Screws | PLK3-WH.pdf | |
| RR0816P-363-B-T5 | RES SMD 36K OHM 0.1% 1/16W 0603 | RR0816P-363-B-T5.pdf |