| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG154K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG154K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG154K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 154k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG154K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG154K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG154K is new and unused, you can buy RMCF1206FG154K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG154K.
| 170M3471-G | FUSE 550A 690V 1BKN/50 AR UC | 170M3471-G.pdf | |
| ECC40DTKS | CONN EDGECARD 80POS .100" | ECC40DTKS.pdf | |
| 1537-704J | 470nH Shielded Inductor 1.53A 62 mOhm Axial | 1537-704J.pdf | |
| 72V70800PF | Multiplexer 1 x 4:4 64-TQFP (14x14) | 72V70800PF.pdf | |
| VE-B62-EV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | VE-B62-EV-F3.pdf | |
| VE-JVJ-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VE-JVJ-CY-F3.pdf | |
| CPC5621-EVAL-RDL | CPC5621 LITELINK® III Series Telecom, Isolation Solution Evaluation Board | CPC5621-EVAL-RDL.pdf | |
| MS3106A20-16P | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106A20-16P.pdf | |
| PX0911/02/S | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Screw Nickel | PX0911/02/S.pdf | |
| 831-87-042-10-001101 | 42 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-87-042-10-001101.pdf | |
| 260A49-27 | TERM BLOCK COVER | 260A49-27.pdf | |
| RSF1JB1K10 | RES MO 1W 1.1K OHM 5% AXIAL | RSF1JB1K10.pdf |