| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FG150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FG150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FG150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FG150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FG150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FG150K is new and unused, you can buy RMCF1206FG150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FG150K.
| C0603C821J1RACTU | 820pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C821J1RACTU.pdf | |
| RCM10DRMN-S273 | CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW | RCM10DRMN-S273.pdf | |
| IRF540SPBF | MOSFET N-CH 100V 28A D2PAK | IRF540SPBF.pdf | |
| 744777930W | 1mH Shielded Wirewound Inductor 180mA 6 Ohm Max Nonstandard | 744777930W.pdf | |
| SPHWH1L3D30CD4TMJ3 | LED Lighting LH351B White, Neutral 4000K 3-Step MacAdam Ellipse 2.8V 350mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | SPHWH1L3D30CD4TMJ3.pdf | |
| C48-06R14-4S7-406 | 26500 4C 4#12 S TH PLUG LC | C48-06R14-4S7-406.pdf | |
| D38999/20JF11JD-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT | D38999/20JF11JD-LC.pdf | |
| D38999/24JD5BD | CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT | D38999/24JD5BD.pdf | |
| 1404509 | Insert D-Sub Socket 9pos (2) To D-Sub Plug 9pos (2) | 1404509.pdf | |
| 3433-5003UG | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 3433-5003UG.pdf | |
| TNPW080512R1BETA | RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080512R1BETA.pdf | |
| PHP00603E2912BBT1 | RES SMD 29.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E2912BBT1.pdf | |
| RT1210WRD07402KL | RES SMD 402K OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD07402KL.pdf | |
| RLR07C4643FRRSL | RES 464K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C4643FRRSL.pdf |