| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT760K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 760K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT760K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT760K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 760k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT760K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT760K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT760K is new and unused, you can buy RMCF0805JT760K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT760K.
| TISP4290M3LMR-S | SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR | TISP4290M3LMR-S.pdf | |
| TF3524V-450Y15R0-1H | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 15A DCR 7 mOhm | TF3524V-450Y15R0-1H.pdf | |
| ER1840-110JR | 910nH Unshielded Molded Inductor 930mA 290 mOhm Max Axial | ER1840-110JR.pdf | |
| ELJ-PA470KF2 | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 260mA 1.75 Ohm 1210 (3225 Metric) | ELJ-PA470KF2.pdf | |
| CY25560SXI | IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC | CY25560SXI.pdf | |
| AM3517AZCNC | ARM® Cortex®-A8 Microprocessor IC Sitara™ 1 Core, 32-Bit 600MHz 491-NFBGA (17x17) | AM3517AZCNC.pdf | |
| MAX16012TT+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-TDFN-EP (3x3) | MAX16012TT+T.pdf | |
| VI-J5D-CX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-J5D-CX-F4.pdf | |
| MS3101F24-10P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3101F24-10P.pdf | |
| CTVS06RF-17-99JC | 23 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS06RF-17-99JC.pdf | |
| TV07DZ-25-187PD-P3AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DZ-25-187PD-P3AD.pdf | |
| 60-BHS-060-3-4 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle | 60-BHS-060-3-4.pdf | |
| WP3-P064VA1-R500 | 64 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | WP3-P064VA1-R500.pdf | |
| 1776303-1 | 1 Circuit Eurostyle Terminal Strip Connector, Screws | 1776303-1.pdf |