| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT390K is new and unused, you can buy RMCF0805JT390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT390K.
| EET-HC2D182EA | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 129 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2D182EA.pdf | |
| VJ1808A220JBBAT4X | 22pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm) | VJ1808A220JBBAT4X.pdf | |
| AQ147M620GAJME | 62pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147M620GAJME.pdf | |
| 0402ZD104KAJ2A | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 0402ZD104KAJ2A.pdf | |
| 10053363-201LF | CONN PWR CARD EDGE | 10053363-201LF.pdf | |
| 416F30022CST | 30MHz ±20ppm Crystal Series 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F30022CST.pdf | |
| 1N4531UR | Diode Standard 75V 125mA Surface Mount DO-213AA | 1N4531UR.pdf | |
| CEN-U07 | TRANS NPN 100V 2A TO-202 | CEN-U07.pdf | |
| M2S150T-FCV484 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 150K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 484-BGA | M2S150T-FCV484.pdf | |
| MAX4541CSA | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | MAX4541CSA.pdf | |
| ERJ-1TYJ120U | RES SMD 12 OHM 5% 1W 2512 | ERJ-1TYJ120U.pdf | |
| ABC70DTAZ-S273 | CONN EDGECARD 140POS .100" | ABC70DTAZ-S273.pdf | |
| 97-3102A-18-8S(946) | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | 97-3102A-18-8S(946).pdf | |
| RN55C53R6FRE6 | RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C53R6FRE6.pdf |