| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT360K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT360K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT360K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT360K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT360K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT360K is new and unused, you can buy RMCF0805JT360K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT360K.
| RCA32DRMD | CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW | RCA32DRMD.pdf | |
| HMM12DRYN-S13 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | HMM12DRYN-S13.pdf | |
| 52713-1 | 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 52713-1.pdf | |
| ICL7109CMH+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Dual Slope 44-MQFP (10x10) | ICL7109CMH+.pdf | |
| SN65HVD3088EDGKRG4 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-MSOP | SN65HVD3088EDGKRG4.pdf | |
| SN65LVDS301ZQE | 1.755Gbps Serializer 24 Input 3 Output 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | SN65LVDS301ZQE.pdf | |
| VI-J2L-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-J2L-EY-F1.pdf | |
| RMCF2512FT243R | RES SMD 243 OHM 1% 1W 2512 | RMCF2512FT243R.pdf | |
| CA3100E12S-3SBF80-05 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E12S-3SBF80-05.pdf | |
| FCE17A15SE440 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | FCE17A15SE440.pdf | |
| CRCW12107R50FNEA | RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12107R50FNEA.pdf | |
| MBA02040C6342FCT00 | RES 63.4K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C6342FCT00.pdf |