| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT270K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 270K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT270K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT270K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 270k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT270K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT270K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT270K is new and unused, you can buy RMCF0805JT270K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT270K.
| C2012JB1E335M125AB | 3.3µF 25V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012JB1E335M125AB.pdf | |
| 0LEY00CAX | FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE | 0LEY00CAX.pdf | |
| 067502.5DRT4P | FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL | 067502.5DRT4P.pdf | |
| ERZ-E08F391 | VARISTOR 390V 3.5KA DISC 10.5MM | ERZ-E08F391.pdf | |
| ST10F296MTR | ST10 ST10 Microcontroller IC 16-Bit 64MHz 832KB (832K x 8) FLASH | ST10F296MTR.pdf | |
| MS27466T17B8S | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS27466T17B8S.pdf | |
| GTC030AF28-22SY | GT 6C 3#4 3#16 SKT RECP | GTC030AF28-22SY.pdf | |
| TX54SJ90-3612 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 2 1/4-16 UN 36 | TX54SJ90-3612.pdf | |
| 1604848 | CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 | 1604848.pdf | |
| 27631902RP2 | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 27631902RP2.pdf | |
| 316-87-106-41-002101 | 6 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-87-106-41-002101.pdf | |
| Y1624120R000Q0R | RES SMD 120 OHM 0.02% 1/5W 0805 | Y1624120R000Q0R.pdf | |
| RNC50H1001FPR36 | RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H1001FPR36.pdf |