| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT200K is new and unused, you can buy RMCF0805JT200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT200K.
| 100MXC2700MEFCSN30X40 | 2700µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 100MXC2700MEFCSN30X40.pdf | |
| BFC237528471 | 470pF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm) | BFC237528471.pdf | |
| IELH11-1REC4-37555-2-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IELH11-1REC4-37555-2-V.pdf | |
| 1.5KE24A | TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL | 1.5KE24A.pdf | |
| M41ST87YMX6 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 128B I²C, 2-Wire Serial 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | M41ST87YMX6.pdf | |
| LTL-1CHEE | Red 625nm LED Indication - Discrete 2V Radial | LTL-1CHEE.pdf | |
| 10-569783-35P | D38999/24KC35AN W/ PC CON | 10-569783-35P.pdf | |
| KJB6T13W8HC | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T13W8HC.pdf | |
| TV06DZ-11-2BA | TV 2C 2#16 SKT PLUG | TV06DZ-11-2BA.pdf | |
| 009176003001106 | CONN SSL IDC CONTACT 3POS 4MM | 009176003001106.pdf | |
| OSTEI04C1530 | 4 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.591" (15.00mm) Through Hole | OSTEI04C1530.pdf | |
| 9T08052A2000FBHFT | RES SMD 200 OHM 1% 1/8W 0805 | 9T08052A2000FBHFT.pdf | |
| HHV1WSJR-73-1M | RES 1M OHM 1W 5% AXIAL | HHV1WSJR-73-1M.pdf |