| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT150K is new and unused, you can buy RMCF0805JT150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT150K.
| GRM0335C1E1R6BD01D | 1.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1E1R6BD01D.pdf | |
| GBC07DRES-S13 | CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND | GBC07DRES-S13.pdf | |
| DAC8551IDGKTG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 8-VSSOP | DAC8551IDGKTG4.pdf | |
| LMH6643MM/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMH6643MM/NOPB.pdf | |
| S25FS256SAGNFI001 | IC MEM 256MB FLASH 1.8 V 8WSON | S25FS256SAGNFI001.pdf | |
| RC1206JR-0713RL | RES SMD 13 OHM 5% 1/4W 1206 | RC1206JR-0713RL.pdf | |
| HMC20DTEF | CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET | HMC20DTEF.pdf | |
| AIB30U18-19SXC-B30-025-C13-L | GT 10C 10#16 (18-20) SKT RECP | AIB30U18-19SXC-B30-025-C13-L.pdf | |
| DTS24F15-18SN-LC | 18 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24F15-18SN-LC.pdf | |
| 5749768-1 | 15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 5749768-1.pdf | |
| TNPW060310K7BETA | RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW060310K7BETA.pdf | |
| D55342K07B12A0RWS | RES SMD 12 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342K07B12A0RWS.pdf | |
| RN50C1622FRE6 | RES 16.2K OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C1622FRE6.pdf |