| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JT120K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JT120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JT120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JT120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JT120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JT120K is new and unused, you can buy RMCF0805JT120K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JT120K.
| UUG2G100MNQ6MS | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2G100MNQ6MS.pdf | |
| LGY2E181MELZ | 180µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2E181MELZ.pdf | |
| RCC08DRTN-S93 | CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD | RCC08DRTN-S93.pdf | |
| TLV4120IDGNR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Differential 8-MSOP-PowerPad | TLV4120IDGNR.pdf | |
| MC74HC132ANG | NAND Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP | MC74HC132ANG.pdf | |
| S-812C38AUA-C2ST2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.8V 50mA SOT-89-3 | S-812C38AUA-C2ST2U.pdf | |
| SSF-LXH305SOD-TR | LED Circuit Board Indicator Single Orange Diffused, Tinted 2.1V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Surface Mount, Right Angle | SSF-LXH305SOD-TR.pdf | |
| TX2SA-LT-4.5V-TH | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 4.5VDC Coil Surface Mount | TX2SA-LT-4.5V-TH.pdf | |
| 9S-100 | MOUNTING BRACKET PACK OF 100 | 9S-100.pdf | |
| DAMZ7C2PNK87 | COMBO 7W2 M PCB STR G 75O TIN | DAMZ7C2PNK87.pdf | |
| 1774972001 | 23 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1774972001.pdf | |
| YC162-FR-0766K5L | RES ARRAY 2 RES 66.5K OHM 0606 | YC162-FR-0766K5L.pdf | |
| RN55C6341BRSL | RES 6.34K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C6341BRSL.pdf |