| Manufacturer Part Number: | RMCF0805JG160K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805JG160K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805JG160K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805JG160K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805JG160K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805JG160K is new and unused, you can buy RMCF0805JG160K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805JG160K.
| 382LX273M100B102VS | 27000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 3000 Hrs @ 85°C | 382LX273M100B102VS.pdf | |
| 0749790902 | CONN HEADER 36POS 2MM T/H GOLD | 0749790902.pdf | |
| 416F406X2CST | 40.61MHz ±15ppm Crystal Series 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F406X2CST.pdf | |
| FXO-HC735-25 | 25MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC735-25.pdf | |
| 510EAA-AAAG | 100kHz ~ 124.999MHz LVPECL XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 43mA Enable/Disable | 510EAA-AAAG.pdf | |
| TN6725A | TRANS NPN DARL 50V 1.2A TO-226 | TN6725A.pdf | |
| VI-232-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VI-232-MY-F4.pdf | |
| GTS00F-24-28P(023) | 24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | GTS00F-24-28P(023).pdf | |
| AFD50-22-41SW-6139 | 41 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | AFD50-22-41SW-6139.pdf | |
| FCE17E09PB650 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17E09PB650.pdf | |
| 1731120079 | D-Sub Contact Male Pin, Right Angle Gold Solder, PCB Machined | 1731120079.pdf | |
| AXK6F80337YG | 80 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXK6F80337YG.pdf | |
| A31930407MP | 4 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A31930407MP.pdf | |
| OSTER130151 | 13 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | OSTER130151.pdf | |
| A-TB500-HA22H | 22 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-HA22H.pdf |