| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT910K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT910K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT910K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 910k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT910K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT910K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT910K is new and unused, you can buy RMCF0805FT910K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT910K.
| CCMR.200HXP | FUSE CRTRDGE 200MA 600VAC/250VDC | CCMR.200HXP.pdf | |
| EBC19DRXI | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | EBC19DRXI.pdf | |
| RCC40DRTI-S93 | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | RCC40DRTI-S93.pdf | |
| 2129033-1 | USB - micro B, Hybrid Plug Connector 12 Position Through Hole, Vertical | 2129033-1.pdf | |
| ASTMHTD-19.200MHZ-XK-E-T | 19.2MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTD-19.200MHZ-XK-E-T.pdf | |
| BD5241FVE-TR | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 5-VSOF | BD5241FVE-TR.pdf | |
| MIC5371-PMYMT-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 2.8V 150mA 6-TMLF® (1.6x1.6) | MIC5371-PMYMT-TR.pdf | |
| ULQ-5/15-D48P-C | DC/DC CONVERT 5V 15A | ULQ-5/15-D48P-C.pdf | |
| CA3106E20-8PB01 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E20-8PB01.pdf | |
| CIR06CF-24-9S-F80 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR06CF-24-9S-F80.pdf | |
| FCE17C37PA28B | 37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17C37PA28B.pdf | |
| 91601-320ALF | 20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 91601-320ALF.pdf | |
| SEFCX-1 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | SEFCX-1.pdf | |
| RG2012P-2053-D-T5 | RES SMD 205K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012P-2053-D-T5.pdf |