| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT845K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 845K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT845K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT845K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 845k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT845K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT845K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT845K is new and unused, you can buy RMCF0805FT845K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT845K.
| VJ1206Y472KXEAT5Z | 4700pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206Y472KXEAT5Z.pdf | |
| C0402C102J5GACAUTO | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C102J5GACAUTO.pdf | |
| 6-1879064-3 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2312 (6032 Metric) 700 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | 6-1879064-3.pdf | |
| SMCJ48ATR | TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC | SMCJ48ATR.pdf | |
| SIT1602AI-23-25E-66.00000E | Oscillator | SIT1602AI-23-25E-66.00000E.pdf | |
| FXO-HC535R-2.048 | 2.048MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC535R-2.048.pdf | |
| JANTXV1N4969US | Zener Diode 30V 5W ±5% Surface Mount D-5B | JANTXV1N4969US.pdf | |
| VE-2N1-IU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VE-2N1-IU-F3.pdf | |
| MCR18EZPF3093 | RES SMD 309K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZPF3093.pdf | |
| GTC070-36-3P | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC070-36-3P.pdf | |
| CTVP00RW-15-55PA-P2 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-15-55PA-P2.pdf | |
| VJ09215200J0G | 9 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | VJ09215200J0G.pdf | |
| 8-1879361-9 | RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/16W 0603 | 8-1879361-9.pdf | |
| CW01027R00JE12HE | RES 27 OHM 13W 5% AXIAL | CW01027R00JE12HE.pdf | |
| RNC55H82R5FRRE6 | RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H82R5FRRE6.pdf |