| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 820k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT820K is new and unused, you can buy RMCF0805FT820K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT820K.
| SMCG78A-M3/9AT | TVS DIODE 78VWM 126VC DO-215AB | SMCG78A-M3/9AT.pdf | |
| EBC12DCSH-S288 | CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND | EBC12DCSH-S288.pdf | |
| MK5814G | IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP | MK5814G.pdf | |
| PI6C22405-1HLE | IC ZERO DELAY CLK BUFF 8TSSOP | PI6C22405-1HLE.pdf | |
| LM339DBRE4 | Comparator Differential CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 14-SSOP | LM339DBRE4.pdf | |
| MIC2186BQS | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 16-QSOP | MIC2186BQS.pdf | |
| TPS75715KC | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 3A TO-220-5 | TPS75715KC.pdf | |
| LT1118CS8-2.5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 800mA 8-SOIC | LT1118CS8-2.5#TRPBF.pdf | |
| QPD-75-24 | AC/DC CONVERTER 24V 75W | QPD-75-24.pdf | |
| TV07RK-23-151SA-S3AD | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RK-23-151SA-S3AD.pdf | |
| PT08P10-5P | PT 5C 5#20 PIN PLUG | PT08P10-5P.pdf | |
| 19628100526 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B M25 | 19628100526.pdf | |
| 5-640605-4 | 24 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 20 AWG | 5-640605-4.pdf | |
| 09185265903 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 09185265903.pdf | |
| CMF55976R00BER6 | RES 976 OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55976R00BER6.pdf |