| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT680K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 680k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT680K is new and unused, you can buy RMCF0805FT680K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT680K.
| 227KBM035M | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 905 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 227KBM035M.pdf | |
| RHEL81H222K1A2A03B | 2200pF 50V Ceramic Capacitor X8L Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RHEL81H222K1A2A03B.pdf | |
| MKP385511125JPM4T0 | 1.1µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm) | MKP385511125JPM4T0.pdf | |
| MXSMCJLCE7.5A | TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB | MXSMCJLCE7.5A.pdf | |
| 1511-1 | Terminal Turret Connector Single End, Fork, Hollow 0.243" (6.17mm) Tin | 1511-1.pdf | |
| CM200S32.768KDZCB | 32.768kHz ±20ppm Crystal 9pF 50 kOhm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch | CM200S32.768KDZCB.pdf | |
| SMP1345-518 | RF Diode PIN - Single 50V 150mA 250mW 4-MIS (1.18x1.43) | SMP1345-518.pdf | |
| XC6118C08AGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6118C08AGR-G.pdf | |
| VE-BV0-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VE-BV0-MY-B1.pdf | |
| GTC030-40-53S | GT 60C 60#16 SKT RECP | GTC030-40-53S.pdf | |
| 924227-28-20-EU | 40 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 924227-28-20-EU.pdf | |
| M20-9970846 | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | M20-9970846.pdf | |
| RN55C2870FR36 | RES 287 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C2870FR36.pdf |