| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT649K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16321 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 649K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT649K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT649K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 649k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT649K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT649K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT649K is new and unused, you can buy RMCF0805FT649K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT649K.
| ASM08DTAI-S189 | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | ASM08DTAI-S189.pdf | |
| 402F260XXCDR | 26MHz ±15ppm Crystal 18pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F260XXCDR.pdf | |
| 103-272KS | 2.7µH Unshielded Inductor 290mA 1.15 Ohm Max Nonstandard | 103-272KS.pdf | |
| XL216-256-TQ128-C20 | XCore XL Microcontroller IC 32-Bit 16-Core 2000MIPS ROMless 128-TQFP (14x14) | XL216-256-TQ128-C20.pdf | |
| S-11L10D17-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA SNT-6A (H) | S-11L10D17-I6T2U.pdf | |
| SMLK19WBEDW1 | White LED Indication - Discrete 3.2V 2-SMD, Flat Lead | SMLK19WBEDW1.pdf | |
| MCR18EZHJ622 | RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18EZHJ622.pdf | |
| 0015475040 | 4 Position Connector Plug 0.100" (2.54mm) | 0015475040.pdf | |
| 0002066103 | CONN TERM MALE 18-24AWG GOLD | 0002066103.pdf | |
| 325315-02-0 | 2 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 325315-02-0.pdf | |
| 1932724 | 1 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board Through Hole | 1932724.pdf | |
| RSF1FTR499 | RES MO 1W 0.499 OHM 1% AXIAL | RSF1FTR499.pdf |