| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT634K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 634K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT634K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT634K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 634k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT634K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT634K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT634K is new and unused, you can buy RMCF0805FT634K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT634K.
| B43770A4398M | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A4398M.pdf | |
| B43508A9127M67 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.02 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9127M67.pdf | |
| UP050CH150J-KEC | 15pF 50V Ceramic Capacitor C0H Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050CH150J-KEC.pdf | |
| SMAJ75CE3/TR13 | TVS DIODE 75VWM 134VC SMAJ | SMAJ75CE3/TR13.pdf | |
| FMER-G62S-J517 | FILTER DC PV INVERT 150A | FMER-G62S-J517.pdf | |
| 72V825L15PFI | IC SYNCFIFO 1024X18X2 128-TQFP | 72V825L15PFI.pdf | |
| 74VHC374MTC | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74VHC374MTC.pdf | |
| DCMMC8C8SJA197 | 8 (Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DCMMC8C8SJA197.pdf | |
| 72307-168H | 68 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 72307-168H.pdf | |
| 1-1747145-7 | DZ5200 H-HDR ASSY 7P 5.08MM PITC | 1-1747145-7.pdf | |
| 419-10-204-30-007000 | 4 Position Spring Mating Target Connector Surface Mount | 419-10-204-30-007000.pdf | |
| 39860-0205 | 5 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 39860-0205.pdf | |
| 1601120-4 | Terminal Magnetic Connector Siameze 27-36 AWG PCB Post | 1601120-4.pdf | |
| RG3216N-5601-B-T5 | RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-5601-B-T5.pdf | |
| PHP00805E1542BST1 | RES SMD 15.4K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E1542BST1.pdf |