| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT590K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 590K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT590K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT590K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 590k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT590K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT590K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT590K is new and unused, you can buy RMCF0805FT590K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT590K.
| ECQ-E6125JFW | 1.2µF Film Capacitor 630V Polyester, Metallized Radial 1.220" L x 0.531" W (31.00mm x 13.50mm) | ECQ-E6125JFW.pdf | |
| 04980916ZXSS | FUSE HLDR BLT DWN 32V 200A PANEL | 04980916ZXSS.pdf | |
| AD7788ARM | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-MSOP | AD7788ARM.pdf | |
| ST16C650ACQ48-F | IC UART FIFO 32B 48TQFP | ST16C650ACQ48-F.pdf | |
| QEB373GR | Infrared (IR) Emitter 875nm 1.7V 50mA 16mW/sr @ 100mA 24° 2-SMD, Gull Wing | QEB373GR.pdf | |
| VE-B6Y-CU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W | VE-B6Y-CU-B1.pdf | |
| AIT6-32-25PC | ER 25C 25#12 PIN PLUG | AIT6-32-25PC.pdf | |
| TV07DT-11-19PB-P15AD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DT-11-19PB-P15AD.pdf | |
| MS3116J14-5PW | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | MS3116J14-5PW.pdf | |
| 8-146471-0 | 30 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 8-146471-0.pdf | |
| 0022121042 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022121042.pdf |