| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT562K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 562K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 562k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT562K is new and unused, you can buy RMCF0805FT562K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT562K.
| UKL1A220MDDANATA | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1A220MDDANATA.pdf | |
| CC0402KRX7R8BB223 | 0.022µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R8BB223.pdf | |
| CBR06C129C1GAC | 1.2pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C129C1GAC.pdf | |
| QR/P8-PC-221 | Contact Gold Signal Pin 24-28 AWG Crimp | QR/P8-PC-221.pdf | |
| 396-050-521-202 | CARD EDGE 50POS DL .125X.250 BLK | 396-050-521-202.pdf | |
| FXO-HC736-93 | 93MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FXO-HC736-93.pdf | |
| PIC17LC762T-08/L | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) OTP 84-PLCC (29.31x29.31) | PIC17LC762T-08/L.pdf | |
| LTC2930IDD#PBF | Power Supply Controller Six Power Supply Monitor 12-DFN (3x3) | LTC2930IDD#PBF.pdf | |
| MAX6467XS16D3+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-70-4 | MAX6467XS16D3+T.pdf | |
| 3296W-1-471LF | 470 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment | 3296W-1-471LF.pdf | |
| TAS5518-5261K2EVM | TAS5261, TAS5518 PurePath Digital™ 1-Channel (Mono) Output Class D Audio Amplifier Evaluation Board | TAS5518-5261K2EVM.pdf | |
| TV06RW-23-55PA-LC | TV 55C 55#20 PIN PLUG | TV06RW-23-55PA-LC.pdf | |
| 8-146505-8 | 76 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 8-146505-8.pdf | |
| RG2012N-7681-C-T5 | RES SMD 7.68KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-7681-C-T5.pdf |