| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT560K is new and unused, you can buy RMCF0805FT560K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT560K.
| BK1/HTC-55M | FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT | BK1/HTC-55M.pdf | |
| EZJ-Z0V80010 | VARISTOR 80V 0402 | EZJ-Z0V80010.pdf | |
| 3EZ13D/TR8 | Zener Diode 13V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ13D/TR8.pdf | |
| XC6124C545MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124C545MR-G.pdf | |
| LTC1261LIS8-4.5#PBF | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -4.5V 1 Output 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LTC1261LIS8-4.5#PBF.pdf | |
| XPEBWT-L1-R250-00CE3 | LED Lighting XLamp® XP-E2 White, Cool 5000K 2.9V 350mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEBWT-L1-R250-00CE3.pdf | |
| ABC22DTKN-S288 | CONN EDGECARD 44POS .100" | ABC22DTKN-S288.pdf | |
| BACC63CC20-25S6 | 25 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC63CC20-25S6.pdf | |
| CIR020R-36-3S | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CIR020R-36-3S.pdf | |
| 951435-9010806-AR | 35 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole | 951435-9010806-AR.pdf | |
| 20-7XXXX-10 | CONN SOCKET SIP 20POS TIN | 20-7XXXX-10.pdf | |
| 0387203104 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387203104.pdf | |
| RG3216V-5491-D-T5 | RES SMD 5.49K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216V-5491-D-T5.pdf | |
| H86K81FDA | RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL | H86K81FDA.pdf |