| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT536K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 536K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT536K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT536K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 536k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT536K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT536K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT536K is new and unused, you can buy RMCF0805FT536K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT536K.
| B43505A2337M62 | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 390 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2337M62.pdf | |
| VJ0805D390KLAAC | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D390KLAAC.pdf | |
| ECS-196.6-18-9X | 19.6608MHz ±50ppm Crystal 18pF 50 Ohm -10°C ~ 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial | ECS-196.6-18-9X.pdf | |
| IRG4PC40FDPBF | IGBT 600V 49A 160W Through Hole TO-247AC | IRG4PC40FDPBF.pdf | |
| B82746S4143A40 | 3.2mH @ 10kHz 3 Line Common Mode Choke Through Hole 13A DCR 6.5 mOhm (Typ) | B82746S4143A40.pdf | |
| XC6SLX75-3FGG676I | IC FPGA 408 I/O 676FBGA | XC6SLX75-3FGG676I.pdf | |
| PQ15RF15 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 15.7V 1A TO-220-4 | PQ15RF15.pdf | |
| VE-21T-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W | VE-21T-EW-S.pdf | |
| CN1020A20G25S7Y240 | 25 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN1020A20G25S7Y240.pdf | |
| CTV06RW-23-55JN | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RW-23-55JN.pdf | |
| DJT10F25-35BB | 128 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10F25-35BB.pdf | |
| TV06RW-13-4AB | TV 4C 4#16 PIN PLUG | TV06RW-13-4AB.pdf | |
| FB6S027JA1 | 27 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle | FB6S027JA1.pdf |