| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 750K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT750K is new and unused, you can buy RMCF0603FT750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT750K.
| EEF-CX0J181R | 180µF 6.3V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EEF-CX0J181R.pdf | |
| ELXS401VSN271MQ35S | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS401VSN271MQ35S.pdf | |
| B43305C2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2827M62.pdf | |
| 1808HC471KAJ1A | 470pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808HC471KAJ1A.pdf | |
| SIT8008BI-13-18S-100.00000D | OSC XO 1.8V 100MHZ ST | SIT8008BI-13-18S-100.00000D.pdf | |
| SMD215HE-TP | Diode Schottky 150V 2A Surface Mount SOD-123HE | SMD215HE-TP.pdf | |
| IRF7476TRPBF | MOSFET N-CH 12V 15A 8-SOIC | IRF7476TRPBF.pdf | |
| UC3824DW | Buck, Boost Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down DC-DC Controller IC 16-SOIC | UC3824DW.pdf | |
| UA78M05CKCSE3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA TO-220-3 | UA78M05CKCSE3.pdf | |
| SPC563MADPT176S | SPC563M - MCU 32-Bit e200 Embedded Evaluation Board | SPC563MADPT176S.pdf | |
| DTS20F17-99BE | 23 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20F17-99BE.pdf | |
| 0022282359 | 35 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022282359.pdf | |
| M55342E06B20E0RWS | RES SMD 20K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342E06B20E0RWS.pdf | |
| RN65C2322FRSL | RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C2322FRSL.pdf |