| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT715K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 715K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT715K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT715K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 715k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT715K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT715K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT715K is new and unused, you can buy RMCF0603FT715K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT715K.
| EKZM250ELL681MJ16S | 680µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZM250ELL681MJ16S.pdf | |
| S-303H-CCT | CONN SOCKET 3POS IN-LINE SLDR | S-303H-CCT.pdf | |
| JBC06DEYN | FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P | JBC06DEYN.pdf | |
| ECA31DREN-S13 | CONN EDGECARD 62POS .125" | ECA31DREN-S13.pdf | |
| LQH43CN3R3M03L | 3.3µH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 130 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | LQH43CN3R3M03L.pdf | |
| CY2308SI-4 | IC CLK ZDB 8OUT 133MHZ 16SOIC | CY2308SI-4.pdf | |
| MAX174CEPI | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PDIP | MAX174CEPI.pdf | |
| PIC16LF1516-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF1516-I/ML.pdf | |
| R05P212S/P/R8 | CONV DC/DC 2W 05VIN 12VOUT | R05P212S/P/R8.pdf | |
| MCR50JZHF7502 | RES SMD 75K OHM 1% 1/2W 2010 | MCR50JZHF7502.pdf | |
| CTV06RW-25-37BE | CTV 39C 39#16 SKT PLUG | CTV06RW-25-37BE.pdf | |
| 89898-403ALF | 6 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 89898-403ALF.pdf |