| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT649K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 649K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT649K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT649K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 649k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT649K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT649K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT649K is new and unused, you can buy RMCF0603FT649K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT649K.
| 226CKS400MTJG | ELECTROLYTIC | 226CKS400MTJG.pdf | |
| 517D336M250DK6AE3 | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D336M250DK6AE3.pdf | |
| VJ0402D4R3BLXAJ | 4.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D4R3BLXAJ.pdf | |
| 890324026024 | 0.82µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm) | 890324026024.pdf | |
| 715P3325800LA3 | ORANGE DROP | 715P3325800LA3.pdf | |
| MKP383230250JII2B0 | 3000pF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial | MKP383230250JII2B0.pdf | |
| V250LA10PX2855 | VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM | V250LA10PX2855.pdf | |
| B72587H3200K59 | VARISTOR 33V 800A RADIAL | B72587H3200K59.pdf | |
| MBRF16H45HE3/45 | Diode Schottky 45V 16A Through Hole ITO-220AC | MBRF16H45HE3/45.pdf | |
| BH2226F-E2 | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 16-SOP | BH2226F-E2.pdf | |
| PIC18F4585-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4585-I/PT.pdf | |
| GMA32DTAS | CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD | GMA32DTAS.pdf | |
| CN1020A12G03S8-040 | 26500 3C 3#16 S BY PLUG LC | CN1020A12G03S8-040.pdf |