| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT620K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 620K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT620K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT620K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT620K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT620K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT620K is new and unused, you can buy RMCF0603FT620K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT620K.
| C907U409CYNDCAWL45 | 4pF 400VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.276" Dia (7.00mm) | C907U409CYNDCAWL45.pdf | |
| BFC247052223 | 0.022µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | BFC247052223.pdf | |
| M39003/01-2723 | 6.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-2723.pdf | |
| D253-50570 | DW2 SERIES SPACER | D253-50570.pdf | |
| MDKK2020T1R0MM | 1µH Shielded Wirewound Inductor 1.7A 85 mOhm Max Nonstandard | MDKK2020T1R0MM.pdf | |
| 1840-16H | 2.7µH Unshielded Molded Inductor 525mA 1.1 Ohm Max Axial | 1840-16H.pdf | |
| TRSF3232IPWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | TRSF3232IPWG4.pdf | |
| MIC5020BM | IC DRIVER MOSF LO SIDE HS 8-SOIC | MIC5020BM.pdf | |
| VE-202-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VE-202-CX-B1.pdf | |
| 306-036-526-102 | CONN CARD EDGE 36POS .156 GREEN | 306-036-526-102.pdf | |
| CTV07RQF-25-46PE | 46 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTV07RQF-25-46PE.pdf | |
| 460-80-266-00-001101 | 66 Position Header Strip Connector Slotted Tin | 460-80-266-00-001101.pdf | |
| RN60D5622FR36 | RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D5622FR36.pdf | |
| RLR07C3012FPRSL | RES 30.1K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C3012FPRSL.pdf |