| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT487K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 487K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT487K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT487K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 487k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT487K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT487K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT487K is new and unused, you can buy RMCF0603FT487K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT487K.
| CWR26HC226KBGB | 22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2711 (6728 Metric) 275 mOhm 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) | CWR26HC226KBGB.pdf | |
| A5KP12CA-G | TVS DIODE 12VWM 19.9VC R-6 | A5KP12CA-G.pdf | |
| MDT180M01001 | M.2 PCIE RECEPTACLE 67P SMT | MDT180M01001.pdf | |
| ESM18DTAT | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | ESM18DTAT.pdf | |
| XYAEEJNANF-27.120000 | 27.12MHz ±30ppm Crystal 8pF 80 Ohm -40°C ~ 105°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | XYAEEJNANF-27.120000.pdf | |
| VE-2NJ-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VE-2NJ-MX-F2.pdf | |
| LM2759SDEV | LM2759 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | LM2759SDEV.pdf | |
| MS3106F18-13P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106F18-13P.pdf | |
| 21032121400 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins IDC | 21032121400.pdf | |
| FGG.4B.310.CLAD10Z | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.4B.310.CLAD10Z.pdf | |
| CTV06RQW-19-18SB-LC | TV 18C 14#22D 4#8(QUAD) SKT RE | CTV06RQW-19-18SB-LC.pdf | |
| OQ03325000J0G | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | OQ03325000J0G.pdf | |
| TJ18315200J0G | 18 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ18315200J0G.pdf | |
| CRCW060349R9FKEE | RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060349R9FKEE.pdf |