| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT430K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT430K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT430K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 430k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT430K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT430K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT430K is new and unused, you can buy RMCF0603FT430K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT430K.
| 2225GC153MAT1A | 0.015µF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225GC153MAT1A.pdf | |
| 37204000411 | FUSE BOARD MNT 400MA 250VAC RAD | 37204000411.pdf | |
| 2-6450542-0 | MBXL VERT RCPT 6P+20S | 2-6450542-0.pdf | |
| MMA25-007RP1 | CONN RACK/PANEL 7POS 5A | MMA25-007RP1.pdf | |
| AZ23C7V5-HE3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 7.5V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C7V5-HE3-08.pdf | |
| 1N2981A | Zener Diode 17V 10W ±5% Chassis, Stud Mount DO-213AA | 1N2981A.pdf | |
| 74AHC86BQ-Q100X | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-DHVQFN (2.5x3) | 74AHC86BQ-Q100X.pdf | |
| QMP29GL01GP11FFSS80 | IC 1GB FLASH MEMORY | QMP29GL01GP11FFSS80.pdf | |
| LP3991TLX-1.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 300mA 4-DSBGA | LP3991TLX-1.5/NOPB.pdf | |
| MAXM17514ALI+T | IC REG BUCK ADJ 4A LGA | MAXM17514ALI+T.pdf | |
| RC1005F563CS | RES SMD 56K OHM 1% 1/16W 0402 | RC1005F563CS.pdf | |
| DTS24W13-98SC-LC | 10 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24W13-98SC-LC.pdf | |
| 1912375 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1912375.pdf | |
| CRCW060316K2FHEAP | RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060316K2FHEAP.pdf |