| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT412K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT412K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT412K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 412k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT412K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT412K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT412K is new and unused, you can buy RMCF0603FT412K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT412K.
| C1206C102J5GACAUTO | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C102J5GACAUTO.pdf | |
| BFC247990219 | 0.056µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm) | BFC247990219.pdf | |
| 15KPA17A-HRA | TVS DIODE 17VWM 29.3VC AXIAL | 15KPA17A-HRA.pdf | |
| EBM06DRMN-S273 | CONN EDGECARD 12POS .156 WW | EBM06DRMN-S273.pdf | |
| EMM06DTMS | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | EMM06DTMS.pdf | |
| ABLS-16.000MHZ-B2-T | 16MHz ±20ppm Crystal 18pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ABLS-16.000MHZ-B2-T.pdf | |
| LM6144BIMX | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LM6144BIMX.pdf | |
| BA09CC0WT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 1A TO-220FP-5 | BA09CC0WT.pdf | |
| LQ035Q7DB03 | Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 18-Bit (RGB) 3.52" (89.41mm) 240 x 320 | LQ035Q7DB03.pdf | |
| VE-J01-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-J01-IX-F2.pdf | |
| LVK12R012FER | RES SMD 0.012 OHM 1% 1/2W 1206 | LVK12R012FER.pdf | |
| D38999/24JJ43SC | 43 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24JJ43SC.pdf | |
| 65780-010LF | 10 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 65780-010LF.pdf |